New items
Wszyscy pragnęliśmy miłości
Barwy Mazur
Zapach Mazur
Znaleziona
W nawiedzonym zamczysku
 
The library cooperates with portal of library e-services »w.bibliotece.pl« - we invite you to visit library profile, to benefit with additional possibilities.
News
Mała Książka - Wielki Człowiek

Gminna Biblioteka Publiczna w Jeleśni bierze udział w drugiej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek".
Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat, tj.urodzonych w latach 2014-2017) realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.
W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dla dzieci i ich rodziców.
Wyprawki Czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym można odebrać w ponad 5 200 bibliotekach w całej Polsce, które zgłosiły się do projektu. Pełna lista bibliotek biorących udział w akcji znajduje się poniżej.
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.
Zapraszamy wszystkie chętne dzieci wraz z opiekunami do naszych placówek, gdzie czekają do odbioru darmowe Wyprawki Czytelnicze.
ILOŚĆ WYPRAWEK OGRANICZONA!

Noc Bibliotek 2019

V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbyła się 5 października 2019 r. pod hasłem "Znajdźmy wspólny język".
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce w czasie Nocy czekały na czytelników specjalne wydarzenia - niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami.
Podczas Nocy Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jeleśni również zapewniliśmy moc atrakcji. To była naprawdę ciekawa noc!
Rozpoczęliśmy od pięknego, pełnego wzruszeń wieczoru poetyckiego przygotowanego przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła, w ramach którego goście Wydawnictwa zaprezentowali własną twórczość. Punktem kulminacyjnym był występ barda miłości Mirosława Góreckiego, który zaśpiewał własne utwory. Było lirycznie i nastrojowo. Odsłoną specjalną Nocy Bibliotek była w tym roku gra towarzyska Flirt z Markiem Hłaską upamiętniająca 85 rocznicę urodzin i 50 rocznicę śmierci pisarza.

Dla dzieci i młodzieży przygotowano konkurs detektywistyczny Skarb w bibliotece z nagrodami. Najbardziej wyczekiwanym momentem Nocy Bibliotek było oczywiście kino familijne. Tym razem uczestnicy Nocy Bibliotek obejrzeli film pt. „Ptyś i Bill". Tradycyjnie dla wszystkich przygotowano poczęstunek - na chętnych czekał kącik kawowy, przysmaki kuchni myśliwskiej, a w trakcie projekcji filmu - cola i popcorn.
W obchody tegorocznej edycji Nocy Bibliotek włączyły się również nasze filie.